Chyba każdy z nas ma jakieś lęki. Niektórzy boją się wysokości, inni nie przepadają za pająkami. Lęk pojawia się również w sytuacjach zagrożenia. Zdarza się jednak, że leki stają się tak intensywne i częste, że przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie mógł postawić diagnozę i zalecić właściwy sposób postępowania.
Istnieją różne formy lęków, dlatego też w celu skutecznego poradzenia sobie z taką przypadłością konieczne będzie odwiedzenie gabinetu psychologa czy psychiatry, który będzie mógł przeprowadzić właściwą diagnostykę, a następnie zalecić sposób postępowania. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się zaburzenia lękowe.
Lęk uogólniony (GAD)
Lęk, który jest wręcz paraliżujący oraz przesadny, nazywa się lękiem uogólnionym czy też zespołem lęku uogólnionego. Jest to zaburzenie psychiczne, przy którym charakterystyczny jest paniczny strach. Osoba dotknięta takim problemem najczęściej bez przerwy zamartwia się, myśli o przyczynie swojego lęku, tworzy katastroficzne scenariusze. Takiemu lękowi towarzyszą też często bóle głowy, brzucha, napięcie mięśni.
Napady paniki
Pojawiają się bez wyraźnego powodu. Osoba, której dokucza taki właśnie lęk, ma problemy z sercem, które nadmiernie bije, drętwieją jej ręce, nie może nabrać powietrza, występują u niej poty. Napady trwają zwykle od kilku do kilkunastu minut, ale mogą zdarzać się codziennie.
Fobia
Jest to niewytłumaczalny lęk przed różnymi sytuacjami, przedmiotami, roślinami czy zwierzętami. Fobii doświadcza wiele osób, ale w skrajnych przypadkach mogą być one poważnym problemem dla osoby chorej oraz dla jej otoczenia.
Lęk społeczny
Częściej przydarza się kobietom. Najczęściej objawia się przez trudności towarzyskie, na przykład lęki przed publicznym wystąpieniem, wyjściem do miasta, jedzeniem w towarzystwie. Mogą pojawiać się objawy podobne do ataków paniki, czyli pocenie się, czerwienienie, trudności z wysłowieniem się.
Zespół ostrego stresu (ASD) i zespół stresu pourazowego (PTSD)
Zespół ostrego stresu występuje głównie po traumatycznych sytuacjach i może on utrzymywać się od kilku dni do nawet miesiąca. Zwykle polega na uczuciu depersonalizacji, oszołomienia czy odrętwienia. Zespół stresu pourazowego ma miejsce wskutek traumatycznych wydarzeń i trwa dłużej – wydarzeniami mogą być wojna, wypadek, napaść, znęcanie się, katastrofa.
Choroba natręctw
Wyróżnia się przede wszystkim natrętnymi myślami, czyli obsesjami. Osoba z chorobą natręctw wie o swojej przypadłości, ale nie jest w stanie jej kontrolować. W skrajnych przypadkach choroba ta może być bardzo uciążliwa społecznie.
Metody leczenia lęków
Jak widać, istnieje wiele różnych rodzajów lęków, dlatego też trudno mówić o jednym, sprawdzonym i zawsze skutecznym sposobie leczenia. Dobór właściwego postępowania zależny jest przede wszystkim od rodzaju leku, tego, jak radzi sobie z nim pacjent, jakie są jego oczekiwania.
W przypadku łagodnych napadów lęku można spróbować zmienić dotychczasowy tryb życia, na przykład u wielu osób pomocne są regularne ćwiczenia fizyczne, stosowanie technik relaksacyjnych czy medytacji. Gdy jednak objawy są intensywne i trwają długo, konieczne jest poszukiwanie pomocy w zakresie psychoterapii oraz psychiatrii.
Podobnie jak inne zaburzenia, leczenie lęków najczęściej odbywa się z użyciem metod psychologicznych oraz farmakoterapii, która polecana jest w sytuacjach nasilenia objawów. Stosuje się wtedy leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym oraz leki z grupy benzodiazepin. Decyzja dotycząca wybrania odpowiedniej drogi postępowania powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Osoby doświadczające lęków mogą otrzymać profesjonalną pomoc w Gabinecie pomocy psychologicznej i psychoterapii.