pierścionek zaręczynowy
Zakupy

Pierścionek zaręczynowy – jak wybrać i co warto wiedzieć?

Jaki pierścionek zaręczynowy kupić? Z jakimi wiąże się to kosztami i jakie pierścionki można znaleźć na rynku? Czy lepszy będzie pierścionek srebrny czy może pierścionek złoty? Czy ma znaczenie to, że wybierze się pierścionek z diamentem zamiast innych kamieni? A może to pierścionki z szafirem lub z ametystem są właściwym wyborem? Jeśli potrzebny ci idealny pierścionek zaręczynowy, dowiedz się, jak go wybrać i czym się kierować!

Najlepszy pierścionek zaręczynowy

Na wybór pierścionka zaręczynowego wpływa wiele czynników. Powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie jest proste zadanie. Biżuteria tego rodzaju musi podobać się wybrance serca, a to oznacza, że trzeba znać preferencje przyszłej żony. Jednocześnie pierścionek zaręczynowy powinien pasować do wielu stylizacji, a zarazem mieć indywidualny charakter. To w końcu symbol uczucia łączącego zakochanych, a więc wyraz miłości między nimi.

Warto przy tym zauważyć, że pierścionki zaręczynowe nie są przedmiotem, który często mamy okazję kupować. Wiedza o wyrobach jubilerskich też nie jest bardzo rozpowszechniona. Nic więc dziwnego, że mężczyźni często mają problem z tym, jaki pierścionek zaręczynowy wybrać. Jeśli komuś bardzo zależy, może trochę potrwać, zanim uda się wyselekcjonować ten perfekcyjny pierścionek zaręczynowy spośród naprawdę wielu modeli dostępnych na rynku.

Jest jednak kilka rzeczy, które mogą pomóc w wyborze. Przede wszystkim należy określić własny budżet, czyli to, ile jesteśmy w stanie wydać na ten przedmiot. Warto przy tym pamiętać, że tanie pierścionki zaręczynowe wcale nie muszą być gorsze wizualnie od tych najdroższych. Wszystko zależy jednak od zasobności naszego portfela i oczekiwań.

Być może warto oszczędzić, rezygnując z innych zakupów, by ten jeden, wyjątkowy pierścionek był jedyny w swoim rodzaju? Może warto zakup odłożyć, kupując wymarzony egzemplarz? A może właśnie tani pozłacany pierścionek zaręczynowy wystarczy? O tym już każdy musi zadecydować sam w kontekście własnych zarobków i możliwości finansowych.

Jeśli jednak mamy już tę kwestię sprecyzowaną, można brać pod uwagę inne czynniki. W razie wątpliwości, warto kierować się ponadczasowością. Dobrze, jeśli stylistyka danego modelu jest zgodna z aktualnymi trendami, ale klasyczny pierścionek zaręczynowy będzie czasem lepszym wyborem niż te bardziej wymyślne w formie, zwłaszcza jeśli przyszła żona prowadzi aktywny tryb życia. Żaden mężczyzna nie chciałby, aby przedmiot ten irytował narzeczoną na przykład w czasie pracy lub wykonywania codziennych obowiązków. Pierścionek musi mieć zatem praktyczny charakter, choć oczywiście powinien mieć też atrakcyjny i estetyczny wygląd.

Złote czy srebrne pierścionki zaręczynowe – jakie wybrać?

A jak to wygląda w praktyce? Czy lepszy jest srebrny pierścionek, czy może złoty? A jeśli złoto, to białe, różowe czy klasyczne żółte? To tak naprawdę zależy od mody, gustu przyszłych narzeczonych i ich budżetu.

Żółte złoto jest jednak z pewnością najbardziej uniwersalne i bezpieczne, jako że uważane jest za klasyczne i ponadczasowe. Dobrze wyglądają w nim w szczególności te bardziej minimalistycznie zaprojektowane pierścionki zaręczynowe.

Pozłacane pierścionki też mogą być atrakcyjne wizualnie, choć warto pamiętać, że im większa czystość metalu, im bardziej się on błyszczy i im bardziej żółty, tym najprawdopodobniej także jego wartość jest wyższa.

Alternatywą są wspominane pierścionki zaręczynowe z białego złota (efekt tzw. rodowania) oraz pierścionki zaręczynowe z różowego złota (efekt dodatku cynku i palladu). Te pierwsze odznaczają się większą wytrzymałością niż srebro, zachowując przy tym uniwersalny charakter. Te drugie są zaś ostatnio w modzie.

Z kolei srebrne pierścionki zaręczynowe odznaczają się elegancją, a zarazem nie są tak przytłaczające jak złoto. Są też tańsze od złota. Warto jednak pamiętać, że czyste srebro się utlenia i z czasem czernieje. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy pierścionek srebrny jest pokryty zabezpieczającą warstwą rodu.

Pierścionek z brylantem czy pierścionek z szafirem – na jaki kamień się zdecydować?

Najbardziej klasyczne pierścionki zaręczynowe to zdecydowanie pierścionki z diamentem i pierścionki z brylantem. Pozostają w modzie od setek lat, stanowiąc obiekt pożądania, oznakę bogactwa, a także świetnego gustu. I nic dziwnego, bo pierścionek z diamentem lub pierścionek z brylantami jest czymś, co robi niesamowite wrażenie. Szczególnie dotyczy to brylantów, czyli diamentów o specjalnym szlifie brylantowym, który ma w szczególny sposób eksponować piękno kamienia.

Ale diament to wcale nie jedyny wybór, jakiego można dokonać. Decydować powinien w tym względzie tak naprawdę nasz gust, ale warto też wiedzieć, że kamienie różnego rodzaju mogą mieć symboliczne znaczenie. Czasem do tego typu rzeczy też przywiązuje się uwagę. Jeśli zatem nie brylant, ani diament, ani romantyczna perła, to można wybrać kamień innego typu. Pierścionek z szafirem może na przykład podkreślać trwałość, głębię i siłę uczucia łączącego parę. Z kolei pierścionek ze szmaragdem symbolizuje powodzenie w życiu, a pierścionek z rubinem to wyraz namiętności i gorących emocji. Inne opcje to na przykład pierścionek z ametystem, pierścionek z bursztynem czy pierścionek z opalem.

Rozmiar pierścionka ma znaczenie – jak wybrać właściwy?

Kiedy już wybierzemy, bardzo często pojawia się pytanie, jak zmierzyć rozmiar pierścionka. Może to nie wydawać się istotną kwestią, ale jednak zbyt luźny lub zbyt ciasny pierścionek to spory problem. Zgubienie pierścionka za względu na jego rozmiar lub brak możliwości jego założenia z pewnością byłyby dość gorzkim akcentem. W tej kwestii najlepiej sprawdzić poradniki, które można znaleźć w internecie. Temu tematowi trzeba bowiem poświęcić nieco szczegółowego opisu. Warto wszakże podkreślić, że istnieją tabele jubilerskie, które są podawane w milimetrach. Istnieje więcej niż jedna miara. Mamy na przykład numerację europejską czy amerykańską. Obwód palca można zaś zmierzyć miarką jubilerską, a jeśli jej nie mamy, pomóc może mierzenie obwodu za pomocą sznurka lub tasiemki.

Ile kosztują pierścionki zaręczynowe?

Cena pierścionków zaręczynowych to rzecz, która z pewnością interesuje każdego, kto chce kupić tego rodzaju biżuterię. Tu rozstrzał cenowy jest spory. Najtańsze pozłacane pierścionki zaręczynowe to wydatek kilkuset złotych. Bez trudu znajdziemy też tanie pierścionki zaręczynowe do tysiąca złotych lub niewiele droższe. Pierścionki zaręczynowe mogą jednak kosztować nawet kilka tysięcy złotych. To, który wybierzemy, powinno zależeć tak na dobrą sprawę tylko od zasobności naszego portfela.