Nieważne czy chcesz schudnąć, czy tylko utrzymać formę. Jeśli ćwiczysz, to musisz mieć matę treningową. I to nie jest wcale niepotrzebny gadżet. Dzięki macie możesz bezpiecznie i komfortowo trenować. Problem pojawia się, gdy chcesz wybrać konkretny model. No bo przecież rodzajów mat jest mnóstwo, a ty nie wiesz co będzie najlepsze. I w tym ci spróbuję pomóc.
Rodzaje mat – materiał
Maty podzielić możemy ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, a także ich przeznaczenie i charakterystykę.
W kontekście materiału maty dzielą się na:
- maty z tworzyw sztucznych
- maty naturalne
Maty z tworzyw sztucznych można z kolei podzielić na:
- maty TPE – czyli elastomer termoplastyczny, którego zaletą jest twardość i łatwość do utrzymania czystości
- maty z PCV – czyli popularnego tworzywa o uniwersalnym charakterze i szerokich możliwościach zastosowania
- maty z gumy, kauczuku syntetycznego i ich mieszanek – wyróżniające się antypoślizgowością i stabilnością
W matach stosuje się także winyl, jako że poprawia komfort użytkowania, ma dobre właściwości antypoślizgowe i sporą wytrzymałość. Służy on jednak jako wierzchnia warstwa, np. w matach z PCV.
Problemem pewnym w przypadku mat sztucznych może być zapach. Kłopot może sprawdzić także kwestia pochłaniania potu. Dla pewnej części klientów przeszkodą w zakupie maty tego rodzaju może być sprawa ekologii – tworzywa sztuczne zazwyczaj długo się rozkładają. Wykorzystanie kilku mat w ciągu życia – a jak każdy przedmiot mata się zużywa – może przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczeń w środowisku. Można się spotkać z matami z tworzyw sztucznych zarówno do jogi, pilates, jak i bardziej wymagających ćwiczeń gimnastycznych.
Z kolei maty naturalne bywają droższe, choć nie musi to być wcale regułą. To przede wszystkim:
- maty bawełniane – antypoślizgowe, dobrze absorbujące wilgoć, a do tego łatwe w praniu
- maty kauczukowe – stabilne i antypoślizgowe
Rodzaje mat – przeznaczenie
Maty do ćwiczeń można także podzielić ze względu na przeznaczenie i ich charakterystykę. Wyróżniamy:
- maty do jogi – o grubości od 2,5 do 3,5 mm. Ich zadaniem jest izolacja od podłoża, co ma znaczenie zwłaszcza w plenerze. Muszą być także antypoślizgowe. Są lekkie i stosunkowo cieknie, a do tego dość komfortowe, choć przede wszystkim liczy się w nich przyczepność.
- maty ochronne – ich główną funkcją jest stabilizacja, izolacja i ochrona podłoża. Zapewniają antypoślizgowość urządzeniom sportowym na nich umieszczanym. Maty ochronne służą bowiem do stawiania pod sprzętem sportowym, np. rowerami stacjonarnymi.
- maty gimnastyczne – to grube maty o dużych rozmiarach przeznaczone stricte do ćwiczeń gimnastycznych, korekcyjnych czy rehabilitacyjnych. Najważniejsza w nic jest ochrona przed kontuzjami i urazami powstałymi w wyniku uderzeń, etc.
- maty treningowe – maty o różnej grubości i różnym charakterze, najbardziej popularne, świetnie izolujące termicznie od podłoża, doskonale chroniące przed kontuzjami, antypoślizgowe, a do tego zapewniające wysoki komfort ćwiczeń.
Cechy dobrej maty
Jeśli mata ma być dobra, powinna odznaczać się kilkoma parametrami. Przy zakupie warto zwrócić na nie uwagę. Chodzi m.in. o:
- odpowiednią grubość – niektóre ćwiczenia lepiej się wykonuje na grubszych matach, do innych wystarczą one jako cienka antypoślizgowa powłoka – najlepiej skonsultować się tu z trenerem lub wybrać matę o średniej grubości; najcieńsze maty mogą nie zapewniać optymalnej izolacji od podłoża, ale im grubsza i bardziej miękka mata, tym trudniej wykonywać na niej ćwiczenia stojące
- właściwe wymiary – są ćwiczenia, które przyjemniej będzie wykonać na macie o małym rozmiarze, ale jeśli mamy się na niej położyć, mata powinna mieć wielkość przynajmniej 170-190 cm długości i ok. 60 cm szerokości, zależnie od tego, jak wysocy jesteśmy.
- Optymalną elastyczność – jeśli mata ma nam służyć w jednym miejscu i nie potrzebujemy mobilności, może być mniej elastyczna. Jeśli jednak pragniemy często ją przenosić i rozkładać, to trzeba będzie ją zwinąć i wtedy większa elastyczność będzie ważna. Ale przez to także mata będzie musiała być cieńsza i lżejsza.
- antypoślizgowość – mata musi być stabilna, zwłaszcza jeśli wykonujemy ćwiczenia na stojąco, musimy mieć pewność, że choćby w czasie podskoków nie przesunie się i nie przyczyni się do kontuzji
- antyalergiczność – mata musi być odporna na rozwój pleśni, grzybów i być łatwa w czyszczeniu. W przeciwnym razie korzystanie z niej będzie niehigieniczne. Jeśli mata absorbuje wilgoć i wodę, może stać się sporym problemem dla posiadacza. Warto rozważyć zakup maty z wkładką lub powłoką antyalergiczną.
- estetyczność i cenę – nie ma co ukrywać, że to czynniki, na które wielu z nas zwraca uwagę. Z jednej strony wygląd nie ma aż tak dużego znaczenia. Z drugiej – jest istotny dla naszego dobrego samopoczucia. Jeśli chodzi o ceną, drogie maty lepiej zostawić profesjonalistom, wyczynowcom lub bardziej zaawansowanym. Te najtańsze mogą mieć zaś niską trwałość i parametry. Do codziennych amatorskich zastosowań bez problemu wystarczą maty w przeciętnej cenie.
Jaką matę kupić?
Jeśli zamierzasz kupić matę, to przede wszystkim weź pod uwagę materiał z jakiego jest wykonana. Dostosuj jej rodzaj do wykonywanych ćwiczeń. Różne maty będą potrzebne do ćwiczeń siłowych, sportów walki, ćwiczeń gimnastycznych, jogi, pilaste. Maty treningowe mają odmienne właściwości i nie różnią się tylko kolorem. Dlatego szukaj modelu, który jak najlepiej będzie pasował do wykonywanej przez ciebie aktywności fizycznej. Z pewnością zaś wygląd i kolor powinny stanowić kwestię drugorzędną, jeśli chodzi o wybór maty.