Trafiłeś tutaj, ponieważ prawdopodobnie chcesz kupić wymarzoną gitarę elektryczną. W tym artykule postaram się pomóc i doradzić kilka najistotniejszych faktów dotyczących kupowania gitary elektrycznej. Dowiesz się z niego jakich rzeczy należy unikać podczas zakupu oraz na co warto zwracać uwagę. Naturalniej najsensowniejszym wyjściem byłoby wybieranie instrumentu z kimś, kto gra, bądź grał już na gitarze elektrycznej i ma wiadomości oraz informacje, których Ty nie posiadasz. Obiektywna ocena instrumentu przez osobę grającą może być naprawdę istotna. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że kupujący ma możliwość poproszenia o radę eksperta od elektryków. Trzeba jednak radzić sobie samemu.
Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest wygląd gitary. Od tego zależy więź między muzykiem i jego instrumentem. Gitara, która się podoba będzie o wiele lepiej leżała w rękach i jest to zawsze decyzja bardzo indywidualna każdego nabywcy. Gdy już zdecydowałeś się na dokładny model, warto przeczytać o nim jak najwięcej opinii na forach internetowych dotyczących użytkowania, awaryjności itp. Następnie udaj się na oględziny wybranego sprzętu, czy to do sklepu, czy do prywatnego sprzedawcy. Gdy już będziesz oglądać sprzęt sprawdź, czy nie ma widocznych zarysowań, bądź fabrycznych pęknięć, ubytków lakieru, czy innych uszkodzeń. Takie rzeczy mają wpływ przede wszystkim na wygląd estetyczny gitary i nie wpływają zasadniczo na jej brzmienie. Decydując się na gitarę używaną należy sprawdzić jej stopień zużycia, ewentualnie poprosić o dokładną i rzetelną ocenę sprzedającego.
Jedną z ważniejszych rzeczy podczas oględzin kupowanej gitary jest sprawdzenie jej szyjki. Jej poprawność sprawdzamy w sposób następujący: Nachyl się i spójrz wzdłuż gryfu. Sprawdź, czy szyjka jest prosta i biegnie wzdłuż linii prostych, zobacz, czy poszczególne progi nie są nierówno ponabijane. Naturalnie należy patrzyć od główki do korpusu. Kształt i poprawne wykonanie szyjki jest rzeczą praktycznie najważniejszą – od tego bowiem zależy czy instrument będzie wydawał odpowiednie dźwięki (będzie dobrze stroił).
Gitary kupowane od prywatnych sprzedawców są zazwyczaj nastrojone. Jeżeli decydujesz się na zakup elektryka w sklepie, musisz zając się samodzielnym strojeniem. Podczas strojenia możesz sprawdzić, czy instrument stroi na różnych progach. Sprawdzaj wysokie pozycje, a po całkowitym nastrojeniu wykonaj test dwunastego progu. Test polega na sprawdzeniu, czy dźwięki na zerowym oraz dwunastym progu na jednej strunie są czystką oktawą. Jeżeli dokładnie słyszysz, że coś nie gra, może być problem z odpowiednim wyregulowaniem szyjki takiej gitary.
Naturalnie po nastrojeniu należy sprawdzić, czy poszczególne akordy będą brzmiały tak samo w różnych pozycjach. Takich rzeczy jednak dowiesz się więcej w specjalnym artykule napisanym na temat strojenia i najczęstszych problemów ze strojeniem w gitarach.
Kolejną bardzo istotną rzeczą podczas zakupu gitary jest przetestowanie pracy maszynek. Należy sprawdzić, czy nie ma na nich wyczuwalnych luzów, albo czy nie zdarza im się popuszczać strun. Niektóre wady mogą być nabyte w trakcie eksploatacji, inne mogą być wadami fabrycznymi powstałymi podczas kiepskiego składania instrumentu. To powoduje, że warto sprawdzać sprzęt nawet nowy, docelowo przychodzący prosto ze sklepu.
Naturalnie należy wypytać z jakiego drewna zrobiony jest korpus gitary oraz jego szyjka. Rodzaj drewna wpływa bezpośrednio na brzmienie gitary oraz często na jej szybkość wypalenia eksploatacyjnego. Ciemne drewno w gitarze tworzy dźwięk, w którym przeważają tony niskie. Jasne drewno ma odwrotny wpływ i dźwięk charakteryzuje się przewagą tonów wysokich.
Przedostatnią rzeczą, którą warto sprawdzić jest działanie gitary przy piecu. Podłączasz instrument i sprawdzasz go na wzmacniaczu wysokiej jakości. Należy sprawdzić przetworniki i przełączniki. Tutaj jednak sam możesz mieć problem z uwagi na to, że się na tym zupełnie nie znasz. Kupując gitarę od prywatnego sprzedawcy poproś, aby sprawdził te rzeczy przy Tobie. Udawaj przy tym, że doskonale wiesz o czym mówisz. Jeżeli kupujesz gitarę w sklepie poproś obsługę o standardowe sprawdzenie tych elementów. Zadbaj jednak o to, aby obsługiwał Cię pracownik, który zna się na rzeczy.
Jeżeli gitara przeszła już wszystkie opisane powyżej testy – śmiało możesz decydować się na jej zakup. Powinien być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że największym wrogiem podczas dokonywania wszelkich zakupów są emocje. Im większą ochotę na zakup danej gitary wyczuje w Tobie sprzedawca, tym łatwiej będzie Tobą manipulował. Nie daj mu się. Kupuj z rozwagą i pamiętaj, że nie jedna gitara może być stworzona dla Ciebie. Podejdź do zakupu maksymalnie na luzie, a kupisz dobry sprzęt!