Zakupy

Pracujesz przy biurku? Sprawdź, czy Twój fotel się do tego nadaje!

Coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki zawodowe przy biurkach. Co prawda taka praca nie jest forsowna, ale także może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Szczególne zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z nieodpowiedniego fotela biurowego.

Gdy pracujemy na siedząco, obciążamy nie tylko kręgosłup, ale także inne partie ciała. Praca w niewłaściwej pozycji to główna przyczyna wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą nieść z sobą dalekosiężne konsekwencje.

Bóle pleców oraz rąk, zwiększone ryzyko dyskopatii, przemęczenie, problemy ze snem, a także gorsza efektywność pracy – to tylko niektóre skutki pracy na stanowisku, które nie zapewnia nam optymalnych warunków.

Skupmy się tutaj na jednym z elementów tworzących ergonomiczne stanowisko pracy przy biurku – na fotelu biurowym, który często sprawia dużo problemów w doborze. Na co powinniśmy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Ergonomiczny fotel biurowy – czyli jaki?

Ergonomia jest nauką, która zajmuje się tworzeniem optymalnych warunków do pracy. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a przy tym poprawia komfort i satysfakcję pracowników.

W interesie każdego pracodawcy jest tworzenie ergonomicznych warunków pracy – wymuszają to także odpowiednie przepisy BHP. Gdy pracujemy w domu na własną rękę, sami powinniśmy zadbać o to, aby stworzyć dla siebie właściwe stanowisko pracy.

Ergonomiczne fotele biurowe można dostać obecnie w wielu sklepach – warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy mebel tego typu rzeczywiście spełnia warunku ergonomii. Czym warto kierować się podczas zakupów?

Oparcie

W fotelu ergonomicznym oparcie powinno sięgać co najmniej do linii łopatek oraz powinno być odpowiednio wyprofilowane, aby odwzorowywać anatomię pleców.

Najważniejsze jest wcięcie w części lędźwiowej kręgosłupa, które powinno pokrywać się z jej wysokością u użytkownika. W lepszych modelach foteli oparcie ma regulowaną wysokość lub posiada ruchomą podpórkę pozwalającą na indywidualne dopasowanie.

Dodatkowym plusem będzie funkcja dynamicznego oparcia, tzw. tilt. Wówczas siedząca na fotelu osoba może odchylić się do tyłu podczas siedzenia – to szybki sposób na rozprostowanie mięśni w trakcie pracy.

Siedzisko

Siedzisko powinno posiadać płynną regulację wysokości – stopy powinny znajdować się wtedy płasko na podłożu.

Bardzo ważna jest też właściwa głębokość siedziska, która pozwala na przyjęcie ergonomicznej pozycji. Szczególny problem z jej doborem mają osoby o wzroście niższym niż przeciętny oraz wyższym. Wybrane modele foteli posiadają regulowaną głębokość siedziska.

Podłokietniki

Wysokiej jakości fotele biurowe powinny posiadać regulowane podłokietniki – pozwalają wtedy na pełne dopasowanie do sylwetki użytkownika, dając podparcie dla jego rąk podczas pracy.

Podstawa

Podstawa w ergonomicznym fotelu biurowym powinna zapewniać jego pełną stabilność. W przypadku foteli obrotowych najlepszym wyborem będzie model na pięcioramiennej podstawie. Kółka także należy dopasować do typu podłoża – miękkie, twarde.

Tkanina obiciowa

Chociaż skóra prezentuje się efektownie, to jednak nie zapewnia maksymalnego komfortu przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Najlepszym wyborem będą fotele biurowe wykończone tkaninami, na przykład o splocie płóciennym, z weluru czy też z przewiewnej siatki.